Oda Buda

A budai új polgár lebontja a régi kis házat, kivágja a kerti fákat, majd nagy ívű építkezésbe kezd. Így tűnik el lassan egy egész városrész, és vele az én világom is.

Magyar családok tömegei élték át a történelmi léptékű életmódváltást: a szocializmus idején faluról városba, a földművelésből gyárba kerülő nők sorsáról született tízévnyi kutatómunka alapján Kisőrsi-Farkas Zsófia társadalomtörténész kötete, a Bicikliút a hóviharban – Ingázó nők a szocialista iparban.
A főszereplő Szombat Jutka valóságos személy, vagy az interjúalanyaiból gyúrta össze?
Valós személy, csak nem ez az igazi neve, ahogy az összes többi interjúalanyom sem a nevével szerepel a könyvben. Jutka a történet kezdetén fiatal nő, az 1960-es évek elején kezd ingázni a falusi lakóhelye és a városi munkahelye, azaz a gyár között. Ez a jelenség akkoriban nem azt takarta, mint ma, hogy valaki egyszerűen valamilyen formában reggel eljut a munkahelyére, este pedig hazamegy onnan.
Hanem mit?
Teljes életmódváltozást. Ami, ezt fontos hangsúlyozni, nem önkéntes vállalás volt, hanem a kor kényszeréből született. Jutka sem azért választotta a mindennapi utazást, a parasztból munkássá válást, mert meg lett volna győződve ennek akár a saját, akár az ország számára előbbre vivő voltáról. Hanem külső nyomásra. Az erőszakos téeszesítés következtében ő is, ahogy a falusiak többsége, elvesztette mindenét, az élete kiszámíthatatlanná vált, így muszájból próbált a városban boldogulni.